Mandela hayatını kaybetti

Anasayfa Dünya, Kültür, Yaşam 06 Aralık 2013 Okunma
Mandela hayatını kaybetti

Devlet Başkanı Jacob Zuma, Efsanevi siyahi lider Nelson Mandela’nın öldüğünü açıkladı.

Efsanevi lider Nelson Mandela’nın hayatını kaybettiğini Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Jacob Zuma duyurdu. Akciğer enfeksiyonu nedeniyle 8 Haziran’da hastaneye kaldırılan Mandela, 1 Eylül’de taburcu edilerek evine gönderilmişti.

IRÇILIKLA MÜCADELENİN SEMBOL İSMİ

Mandela, ırk ayrımcılığıyla mücadelenin sembol ismiydi. Güney Afrika’da Tembu kabilesinin şefinin oğlu olarak 18 Temmuz 1918′de dünyaya gelen Mandela, Fort Hare University College’daki hukuk eğitimine, ırkçı yönetime karşı organize ettiği öğrenci eylemleri nedeniyle bir süre ara vermek zorunda kaldı.

GÜNEY AFRİKA’NIN İLK SİYAHİ AVUKATI

Mandela, 1942′de Witwaterstrand Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından Güney Afrika tarihindeki ilk siyahi avukat oldu. Siyahların ırk ayrımcılığıyla mücadele etmek amacıyla kurduğu Afrika Ulusal Kongresi’ne (ANC) 1948′de katılan Mandela, 1950′de başkanlığa seçildi.

Güney Afrika’da beyazların ırkçılığa dayalı rejimine karşı sürdürdüğü mücadele nedeniyle ilk kez 5 Ağustos 1962′de tutuklanan Mandela ömrünün 27 yılını cezaevlerinde geçirdi.

AFLA SERBEST KALDI

Irkçılıkla mücadelenin tüm dünyada büyük bir hız kazanması üzerine, ırk ayrımclığıyla mücadelenin sembolü haline gelen Mandela, 1990′da 71 yaşındayken dönemin Devlet Başkanı Frederik Willem de Klerk’in çıkardığı afla serbest bırakıldı.

Hapisten çıktıktan sonra demokratik bir Güney Afrika kurulması için çalışan Mandela’nın çabaları, 18 Mart 1992′de de Klerk tarafından hazırlanan, siyahlara eşit vatandaşlık hakkı verilmesini öngören anayasa değişikliği teklifinin halk oylamasıyla kabul edilmesi sonucu amacına ulaşmış oldu.

GÜNEY AFRİKA’NIN İLK SİYAHİ CUMHURBAŞKANI OLDU

Siyahların eşit vatandaşlar olarak kabul edilmesinin ardından Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Mandela, 10 Mayıs 1994′te yemin ederek ülkenin ilk siyahi cumhurbaşkanı oldu.

Cumhurbaşkanlğı görevini sürdürdüğü 5 yıl boyunca ülkenin yeni anayasasını oluşturan Mandela, geçmişte yapılan insan hakları ihlallerini araştırmak amacıyla Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu girişimini başlattı.

GÖREVİNİ MBEKİ’YE DEVRETTİ

Görevde kaldığı sürece toprak reformunu destekleyen, yoksullukla mücadele ve sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması çalışmalarına önem veren Mandela, cumhurbaşkanlığını bir dönem daha sürdürmesi yönündeki teklifi geri çevirerek yerini yardımcısı Thabo Mbeki’ye bıraktı.

Cumhurbaşkanlığından ayrıldıktan sonra, kurduğu Nelson Mandela Vakfı aracılığıyla yoksullukla ve HIV/AIDS hastalığıyla mücadele etmeye yönelik hayır amaçlı faaliyetlerde bulunan Mandela, daha sonra inzivaya çekilerek hayatının kalan kısmını doğduğu köy Qunu’da geçirdi.

NOBEL ÖDÜLÜ ALMIŞTI

Hayatı boyunca pek çok barış ödülü kazanan Mandela, “Güney Afrika’daki ırk ayrımcılğına dayanan rejimin barışçı yollardan ortadan kaldırılması ve yeni bir demokratik Afrika’nın temellerini atmak” yönündeki çalışmaları nedeniyle 1993′te de Klerk ile Nobel barış ödülüne layık görüldü.

İNGİLTERE’DE BAYRAK YARIYA İNDİRİLDİ

İngiltere Başbakanı David Cameron, eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela’nın hayatını kaybetmesiyle ilgili, “Dünyadan büyük bir ışık geçti” ifadesini kullandı.

Cameron resmi Twitter hesabından, “Dünyadan büyük bir ışık geçti. Nelson Mandela zamanımızın kahramanıydı. Başbakanlık’taki bayrağın yarıya indirilmesini istedim” diye yazdı.

OBAMA’DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Barack Obama, hayatını kaybeden Nelson Mandela’nın bir insandan beklenebileceklerden daha fazlasını başardığını belirterek, “Bugün o evine gitti ve biz bu dünyadaki en etkili, cesur ve son derece iyi bir insanı kaybettik. O, artık sadece bizim zamanımıza ait değil, çağlara ait biri” ded

THE GUARDİAN: ‘MANDELA SEVİLEN, ÖCALAN KORKULAN BİRİYDİ’

İngiliz The Guardian gazetesi, bugünkü başyazısında, uzun yıllarını hapishanede geçiren Mandela ile kendisi gibi yıllarca hapiste kalmış liderleri karşılaştırdı. Gazete, Mandela ile Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesi liderlerinden Nehru, Birmanyalı muhalif lideri Suu Kyi ve PKK’nın lideri Abdullah Öcalan arasındaki benzerliklere dikkat çekti. Yazıda şu ifadelere yer verildi;

‘Uzaktan bir benzerlik de, kendi ada hapishanesinden de destekçileri üzerindeki olağanüstü bağını koruyan ve hatta şimdi Türkiye hükümetiyle bir anlamda eşit şartlar için müzakereler yürüten Kürt lider Abdullah Öcalan’la kurulabilir.

Fakat Öcalan’ı kült benzeri takip eden yandaşları Mandela’nın şablonuna uymuyor. Öcalan korkulan ve tapılan biri; Mandela ise saygı duyulan, sevilen biriydi. Mandela’nın liderliğindeki sır, karakteri ve onu uzun bir dönem sahnelerden uzak tutan hayatının, bilgelik ve masumiyetin oluşturduğu özgün karışımda gizli.’

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db