Kaplan’dan oturma eylemi

Anasayfa Siyaset 10 Aralık 2013 Okunma
Kaplan’dan oturma eylemi

Meclis Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerinin ilk gününde tartışmalar yaşandı. Bütçe raporundan “Kürdistan” ibaresinin çıkartılması milletvekilleri arasında gerginliğe neden oldu

2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda ele alınmasına başlandı.

Tasarının görüşmelere başlanması nedeniyle konuşmalar yapıldı.

Kürsüye gelen BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, CHPİzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın tahliyesinin kendilerinimutlu ettiğini söyledi. TBMM Genel Kurulu’nda konuşmasının CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ıntebrikleri nedeniyle kesilmesinin ardından BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, başkanlık kürsüsünün önünde oturarak eylem yaptı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yürüttüğü oturumun açılmasının ardından Balbay yemin etti. Yeminin ardından gündem dışı Başkan Çiçek, Kaplan’a söz verdi. Kürsüye geldiğinde ilk olarak Balbay’ın serbest kalmasından partisi olarak mutlu olduklarını belirten Kaplan, “Bizim arkadaşlarımızın da en kısa sürede özgürlüklerine kavuşmasını ve burada olmasını istiyoruz” dedi.

Kaplan, “BDP 6 milletvekilinin de aynı şekilde göreve başlamasını bekliyoruz. Burada hiç kimsenin oldu-bittiye getirmeye, defakto bir durum yaratarak kendi bildiğini okuma hakkı hukuku yoktur” dedi.

Kaplan, tartışmalara neden olan “Kürdistan” ifadesinin bütçe tasarısı raporundan çıkartılmasına değindi.

Hasip Kaplan, “Burada bir karar alındı. Meclis Başkanlığı ‘yeni şerhi veriniz’ demedi. Bu sansürlürapor, bu da hakiki rapordur. Bir partinin fikri hak ve hürriyetlerini yok ederseniz Meclis Başkanlığı’nı AİHM’e dava edeceğiz. Sizi mahkemeye vereceğiz” şeklinde konuştu.

CANİKLİ: MECLİS’İN KARARIDIR
Kaplan’ın ardından söz alan AK Parti Milletvekili Nurettin Canikli, “Kürdistan” ifadesini çıkararakAnayasa’nın gereğini yaptıklarını vurgulayarak “Anayasa’ya aykırı bir işlem tesisi olamaz, olmamalı. Anayasanın 3. Maddesi çok açık bir şekilde ‘Türkiye devletinin bölünmez bir bütün’ olduğu ifadesi açıkça yansıtılmıştır. Bu açık hükümlere rağmen Anayasa’nın tümüne uygun olması gerekir. Uygun olmadığı takdirde bu Meclis bunu düzeltir. Dün yapılan işlem budur ve doğrudur. Dün alınan kararda TBMM Genel Kurulu 1. ciltten çıkartılması, 1. cildin bastırılıp tekrar dağıtılması karar altına alınmıştır. Bu karar TBMM’nin kararıdır” dedi.

SAKIK: BU ANAYASAYA SAYGI DUYMUYORUZ
Kürsüye çıkan BDP Milletvekili Sırrı Sakık ise mevcut Anayasa’ya saygı duymadıklarını belirleterek, “Fırtına, Kürt ve Kürdistan üzerine koptu. Birkaç gün önce Diyarbakır’a gideceksin ‘Kürdistan’ diyeceksin, grup konuşmasında demokratikleşme paketinden daha önemli bir açıklamada bulunacak, ‘Kürt’ ve ‘Kürdistan’ sözlerini grup konuşmasında seslendireceksin, ama şimdi sonuç bu. Doğru olanı yaptı ama bu sözlere alışmak için biraz daha zaman ihtiyacınız var sanırım. Sizden istediğimiz eşit yurttaşlık temelinde bir anayasadır. Bu yüzden bu anayasaya saygı duymuyoruz. Bundan hukuk, demokrasi ve kardeşlik çıkmaz. Dünün asimilasyoncu politikalar çıkar. Türkiye bunu denedi, bir daha denemeyim, bunun karşılığı kan” dedi.

ÜNAL: KİMSE ŞAİBE OLUŞTURMAYA KALKMASIN
Sırrı Sakık’ın ardından söz alan AK Partili Mahir Ünal ise “Biz burada Anayasa’ya bağlılık yemini etmiş, bu Meclis’i sorunların çözüm yeri olarak kabul etmiş milletvekilleri olarak Anayasa’yı değiştirme iradesi ortaya koyarız. Ama ‘Anayasa’yı kabul etmiyorum’ diyerek, yasaya, iç tüzüğe aykırı işlemler yapamazsınız. Siz bunu seçim malzemesi olarak kullanmak istiyorsanız bu sizin sorununuz. Biz bu ülkede kimliklerin sorun olmadığını, Kürtle, Kürtlükle, Kürt diliyle bir sorunumuz olmadığını defalarca ifade ettik, siz bunu istismar etmeyi seçtiniz. Biz bugün burada samimiyetle sizin muhalefet şerhinde kullandığınız unsurların Anayasa’ya aykırı olduğunu ve çıkarılması gerektiğini söylüyoruz. Genel Kurul dün üzerine düşeni yerine getirmiştir. Bunu üzerinden bütçe görüşmelerinde bir şaibe oluşturmaya kimse kalkmasın” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db